Zajatci návyků

 

Před pár dny začala dlouho očekávaná rekonstrukce obývacího pokoje. A protože je spojený s kuchyní, musela většina věcí pryč. Ty větší jsem zakryl, ale malé skřínky s příbory jsem odnesl na chodbu, aby se do nich neprášilo. Odnesl jsem také hodiny, obrazy a další volně postavené drobnosti.

Rekonstrukce začala. Udělat novou elektriku, zasekat topení do zdi, předělat radiátory, kvůli výměně okna. Práce v plném proudu. Začínám dostávat nějaký hlad, kouknu, kolik je hodin. Procházím kuchyní a kouknu do míst, kde obvykle visí hodiny.

„No jasně, že tam nejsou, dyť sis je odnesl“, pomyslím si a jdu tedy kouknout do ledničky.

Vytahuju mléko, že si namíchám ledové kakao a dám si k tomu nějaké pečivo. Přemýšlím nad tím, jak naplánovat práce, abych něco s něčím nepředběhl a nemusel pak něco vysekávat, co jsem před tím zahodil maltou a instinktivně sahám za sebe do míst, kde se normálně nachází skříňka s příbory.

„Super, někdo mi jí někam přesunul.“  No jasně, že já, ale už mě to dost nebaví.

A takhle se to děje den za dnem. Už je to pátý den a můj organismus stále pracuje v módu původního podvědomého návyku. Některé návyky jsou celkem super, jako třeba ty, co mě teď trochu trápí a zdržují, protože se věci někam přesunuli a já nejsem schopen na to okamžitě zareagovat.

Některé návyky zase až tak super nejsou. Mezi ně patří například kouření, různé chyby ve stravování, neproduktivní pracovní návyky (pokud se je snažíme měnit proto, abychom získali více peněz) a řada dalších.

Většina lidí se trápí a snaží se tyto návyky různě měnit, zkouší vše možné i nemožné, ale neuvědomují si, jak silného proti sobě mají nepřítele. Schválně, zkuste si udělat někdy ve svém životě stejný pokus, jako jsem udělal já. Snažil jsem se cíleně myslet na to, že tam tyto věci nejsou. Zdá se mi to nesmírně složité. Pořád totiž musím směrovat pozornost na něco, co jsem předtím dělal podvědomě a nevěnuji se tomu, čemu bych měl.

Díky tomuto jednoduchému cvičení poznáte, jak těžké je měnit původní návyky na nové. Člověk je tvor pohodlný a návyky mu mají život usnadňovat. Většina lidí však získá špatné návyky v první půli života, a když na to přijdou, snaží se druhou půlku života tyto návyky opravovat.

Takže efektivnější by bylo, nechat ty původní špatné návyky tak jak jsou a začít si budovat jiné návyky. Proč něco složitě napravovat, když si mohu vytvořit další návyk. Návyk se vytváří poměrně snadno, a pokud bude tento návyk v přímém rozporu s původním, nebudou tu existovat oba vedle sebe. Vyhraje ten, kterému začnete věnovat pozornost. Prostě nemluvte o tom, že chcete změnit původní návyk. Založte úplně nový, který postupně nahradí ten původní.

Je to úplně stejné jako s počítačovým systémem. Na jednom PC nemohou existovat dva stejné systémy. Prostě se původní nahradí novým a to je vždy jednodušší než ten původní nějak měnit, záplatovat, opravovat, čistit. Prostě se přeinstaluje, tak to stejné udělejte se svými návyky, které Vás zbytečně zotročují.

Mohlo by vás zajímat

podnikatel

Aleš Valenta

Aleš Valenta

je podnikatel, začínající investor, příležitostný bloger, nadšený programátor a bezchybný kutil

Štítky:

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..