O výživě nejen pro techniky

 

Když jsem se před necelými 20 rozhodoval, jaký obor půjdu studovat, měl jsem v tom docela jasno. Fascinovala mě automatizace a počítače. Různé ty automatické na dálku řízené obvody, které umí téměř vše. A tak jsem věnoval 4 roky studiu automatizačních a regulačních systému. V té době jsem toho věděl hodně málo a vůbec jsem netušil, že nejdokonalejší automatizační systém byl již dávno vymyšlen, navržen a zkonstruován. Tím nejdokonalejším automatizačním systémem je totiž naše tělo.

Pár let po škole jsem se setkal se společností, která prodává doplňky stravy a nabízí svým členům školení s nejlepšími lékaři na světě. A právě tady na těchto školeních mi začalo vše dávat smysl.

Začal jsem chápat, proč ty rozšířené rádoby chytré poučky o hubnutí nefungují. Proč se věci v těle dějí, jak se dějí. A proč nás léky léčí, ale neodstraňují ty pravé příčiny potíží.

Představte si na chvíli svoje tělo jako onen dokonalý systém, který má v hlavě ten nejvýkonnější procesor na světě, který zvládá ty nejkreativnější operace v real time a podporuje multitasking. Nevěříte? Každý to umí. Každý zvládá řídit auto a do toho si povídat s posádkou vozu. To je důkaz, že mozek umí dělat více věcí najednou, jen to stačí trénovat.

A pak všechna ta koncová čidla a snímače, které přesně vědí co se v našem těle děje. Podívejme se technickým pohledem na takovou běžně rozšířenou věc, jako je krevní tlak. Každý člověk má nějaký krevní tlak. A protože každý elektropneumatický nebo elektrohydraulický systém pracuje pod tlakem, i naše tělo má svůj specifický tlak. Když v tom systému bude nízký tlak – podtlak, nepojede to – naše tělo v tomto případě kolabuje. A když je v systému přetlak praskne hydraulická hadice anebo nějaká tepna nebo céva, to už je jedno.

A jak takový vysoký tlak vznikne. Pokud je v regulovaném systému nějaký zdroj tlaku (pumpa – srdce), je zdrojem onoho tlaku. Oběhovou kapalinu – krev, je nutné filtrovat přes nějaký účinný filtr – ledviny. Každý filtr se zacpává, u auta vyměníme filtr s olejem co 10 – 15 tisíc kilometrů, odvážlivci možná déle. Ledviny ovšem nevyměníme, a tak máme druhý oběhový systém, který tento filtr proplachuje a odpad vylučuje. Pokud nemá tento systém dostatek tekutin, filtr se neproplachuje dostatečně a zacpává se. Pumpa jede stále na stejný tlak, ale najednou čidla na vstupu hlásí obtíže. Vstup do pumpy má nižší tlak, než je požadováno. Pokyn do procesoru je jasný. Přidej výkon, klesá tlak. A je hotovo. Systém se sám úspěšně zreguloval a čeká, až se filtry propláchnou a bude možné tlak snížit.

Ale co místo toho uděláme. Hmm, nemám žízeň, nemám čas pít,… a jdeme k lékaři, který nás vyšetří a řekne: „Člověče, vy máte vysoký krevní tlak, musím vám předepsat prášky na tlak.“ A tak začnete používat prášky na tlak a myslíte si, že jste vyléčeni. Ale tyto prášky udělají pouze to, že se nabourají do systému a buď překalibrují čidla anebo je oblbnou. Důsledek obou věcí je ten, že si systém myslím, že jsou filtry čisté, protože na vstupu je správný tlak. Ovšem nic není vzdálenější pravdě.

Zkuste si takto rozebrat další procesy ve vašem těle a uvidíte, že si toho nejdokonalejšího systému začnete vážit daleko více. Například vývojářem schválená provozní kapalina pro automatizovaný systém Lidské tělo je obyčejná voda a maximálně bylinkové čaje, které právě pomáhají uvolňovat ty nečistoty. Řada lidí ovšem přešla na moderní provozní kapaliny, kdy se různým testování snaží zjistit, zda by náhodou nebyla nějaká provozní tekutina lepší. Napájí se tak každý den alkoholem a slazenými nápoji. A zkoušejí, co se stane.

Podívejte se na své tělo z trochu jiného pohledu a zkuste si o tom popřemýšlet. Vždyť každý z nás dostal na začátku ten nejdokonalejší automatický systém. A my místo toho, abychom mu dávali správné palivo a snažili se ho upgradovat, děláme spíše hackerské útoky na vlastní systém.

Mohlo by vás zajímat

podnikatel

Aleš Valenta

Aleš Valenta

je podnikatel, začínající investor, příležitostný bloger, nadšený programátor a bezchybný kutil

Štítky:

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..