Mýtus: Tlustý a dobře vyživený člověk

 

Určitě to znáte, buď sami používáte, nebo jste někdy někoho slyšeli, jak říká: „Podívej se na toho tlouštíka, ten je ale dobře vyživený.“ A někdo druhý odpovídá: „To víš, není líný se najíst.“ Většinou však nic není vzdálenější realitě, než tyhle dvě představy.

Podívejme se na ně postupně

Dobře živený nebo dobře vyživený člověk není tlustý. Slova jako živený nebo vyživený pochází ze slova výživa. Takže pokud má někdo dobrou, správnou, zdravou, či jak jinak chcete, výživu, jeho tělo dostává dostatek všech živin, které potřebuje. Tělo má dost bílkovin (proteinů) a může mít tak dobře vyživenu svalovou hmotu, která jako jediná dokáže spalovat tuk.

Takový člověk potom má pevnější postavu a jeho klidový metabolismus dokáže spálit více kalorií. Jistě víte, že přebytečné kalorie, které tělo nevyužije, se v těle mění na tuk, který se ukládá v těle. Většinou v oblasti břicha. A pak u někoho v oblasti hrudníku, u jiných lidí zase více v oblasti dolních partií.

Není přitom žádným tajemstvím, že pokud tělu nedám veškeré živiny, které potřebuje, začne mít nedostatek a moderním technickým jazykem můžeme říci, že přechází do úsporného režimu. Snižuje svoji aktivitu, a pokud je to možné, začíná si brát důležité látky z těla. Tak například protein. Je zastoupen ve všech buňkách v těle. V případě, že je ve stravě málo proteinů (živiny), tak tělo začíná brát protein ze svalů, protože svaly nejsou nezbytně nutné pro přežití, a použije tento protein pro životně důležité orgány jako třeba mozek nebo srdce a další. Svalové buňky se tak oslabují a zmenšují. A vzniklý prostor začnou zaplňovat tukové buňky, jako zásoby energie na období, kdy bude nejhůře.

Je to dokonalý systém nastavený na dlouhé přežití bez živin. Jediný problém moderní doby je, že jídlo je všude, ale živiny z něj se postupně vytrácí, takže tělo jede permanentně v úsporném režimu a čeká, až přijde hojnost živin, nikoli kalorií. Tato hojnost by mohla přijít s pořádným jídlem, ale většinou následuje rozhodnutí typu: „Jsem tlustá / tlustý, musím omezit jídlo, které jím, abych zhubnul.“

A je to tu …

… naše tělo má nedostatek živin, které se do těla mohou dostat jen jídlem, a my přestáváme jíst. Co asi bude v těle následovat. Žádná panika s neřízeným chaosem nepropuknou, protože naše tělo je naprosto dokonalý systém. Problém je, že ho neposloucháme a snažíme se ho oklamat, jak to jen jde.

Máte chuť na něco? Řečí těla: Potřebuji nějaké konkrétní živiny, jdi a něco sněz, ať mám s čím pracovat a dej mi nějakou vodu, ať mohu vyplavit škodliviny.

Naše interpretace: Hmm, dal bych si něco dobrého. A slupneme nějakou sladkou nebo slanou pochutinu, která nám nic nepřinese.

A tělo za chvíli začne znovu: Mám hlad, potřebuji bílkoviny. A my to přeložíme: Jejda hlad, musíme si něco dát, ale přednější je přeci dodělat tento úkol. Dám si cigárko a kafe a najím se potom. Ale víme, že potom = nikdy v tomto případě většinou až večer, kdy pak nevím, kdy s tím jídlem přestat. A tělo místo toho aby odpočívalo a regenerovalo přes noc je najednou postaveno před úkol zpracovávat živiny.

A protože přes noc se nám zpomaluje metabolismus kvůli spánku, tak většina kalorií není využita, ale přeměna na tuk.

man_sleeping

Za pár týdnů se jedno ráno vzbudíme a zjišťujeme, že se nám naše oblečení nějak zmenšuje. Řekneme si, ale jak je to možné, vždyť skoro nejím a přesto tloustnu. Nedá se nic dělat, musím na sebe být přísnější. A přestáváme jíst ještě více.

Jaké je tedy řešení?

Řešení tu je. Stačí se začít pravidelně zdravě stravovat. Mít dostatek bílkovin a všech živin. A pokud nejste milovníkem nějakého typu živiny, nebojte se sáhnout po nějakém kvalitním přírodním doplňku stravy. Inu doba pokročila a ty nejlepší společnosti v oblasti výživy získávají živiny čistě z přírodních zdrojů a navíc vám mohou garantovat, že co je na etiketě, je i uvnitř. Zapomeňte však na lékárny a komerční prodejny. Poptejte se v okruhu svých známých, nebo projděte diskuse na internetu, pročtěte si blogy.

Pokud nechcete dlouze hledat a máte rádi všechno pěkně pohromadě, zde naleznete mnoho užitečných rad, a nejen o stravování.

A až budete začínat se svým novým stravovacím plánem, nezapomeňte, že to není sprint, ale maratón, který ideálně nikdy nekončí. Přijměte svoje nové stravovací návyky za své.

Mějte ale na paměti, že tuk váží vždy méně než svaly, takže až se vám začne znovu měnit poměr tuků a svalů v těle, může jít přechodně váha nahoru. Nepolevujte a vydržte to. Jeďte si svůj nový stravovací plán. Nejlepší je úplně zapomenout na vážení a sledovat pouze centimetry na obvodech. Tuk je vždy objemnější než svalová hmota.

Ostatně co je komu po tom, kolik vážíte.

Důležité je, že máte zpět svoji sexy postavu a vypadáte zase perfektně.

Mohlo by vás zajímat

podnikatel

Aleš Valenta

Aleš Valenta

je podnikatel, začínající investor, příležitostný bloger, nadšený programátor a bezchybný kutil

Štítky:

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..