Kdo Vás motivuje a inspiruje?

 

Kdysi dávno, když jsem vstoupil do společnosti MLM, byla jedna z prvních věcí, kterou jsem slyšel, že budu mít svého mentora či sponzora. Řekl jsem si, že to zní dobře, protože jediné, co jsem v té době věděl, bylo, že sponzor je někdo, kdo dává peníze a já si je mohu užívat.

Nic nebylo vzdálenější realitě, než tato představa. Říkejme tedy mentor. A kdo to je vlastně ten mentor? Je to člověk, který Vám pomáhá v tom, abyste se zlepšovali jako bytost. Abyste prošli tím osobním růstem, kterým chcete projít. Pokud se pro něco rozhodnete a začnete polevovat, tak Vás postrčí. Pokud děláte něco, co nevede k cíli, který jste si dali, řekne Vám to. Ze začátku to nemusí nutně být nejlepší přítel. Ba naopak, někdy ho budete mít doslova plné zuby. Správný mentor Vám neřekne to, co byste chtěli slyšet, ale to, co potřebujete slyšet. A věřte, že někdy je to opravdu drsné. Kdo má mentora, jistě ví, o čem mluvím.

Ale pozor …

… mentor nemůže být jen tak někdo. Nebo spíše může, ale třeba pro situaci, ve které nechcete uspět. Nemůžete se přeci ptát obráběče kovů na CNC, jak se investuje do nemovitostí a obráceně. Každý člověk má svůj záběr a obor, kde prosperuje a o druhé věci má v nejlepším případě jen velmi malé teoretické znalosti a většinou žádné zkušenosti.

Dále je dobré nevolit za svého mentora někoho, kdo je neustále negativní a nadává na život, kudy chodí. Takový člověk Vás většinou moc inspirovat nebude. A myslím si, že ani takoví lidé nemají zájem o to být někomu mentorem a většinou ani nebudou číst tento článek. Jejich priority jsou prostě odlišné od těch Vašich.

Najděte si tedy takového člověka, který je na Vaší cestě minimálně o krok před Vámi. A pokud se náhodou stane, že ho na té cestě předběhnete, můžete si role prohodit, ale pak si musíte najít nového mentora.

sponzor

Výhoda společností MLM je, že získáte svého mentora okamžitě. Je to totiž člověk, který Vás registroval a on má zase člověka, který registroval jeho, atd, atd. Takže vždy se máte na koho obrátit.

Pokud chcete uspět v jiné oblasti, než je síťové podnikání, musíte si svého mentora obstarat sami. Do začátku Vám mohou posloužit vzdělávací knihy a nahrávky. Můj nejoblíbenější mentor je Jim Rohn. Dokáže jednoduchým způsobem promlouvat k lidem a oslovil miliony lidí po celém světě.

Nezapomínejte také na to, že Váš mentor musí mít i praktické zkušenosti, jak to udělal on. Jedině pak Vám bude prospěšný a vztah bude dlouhodobě prosperovat.

Nejdůležitější je ale to, abyste Vy měli svůj cíl. Mentor totiž neví, kam chcete. Je to stejné, jako kdybyste přišli do cestovky a řekli, že chcete jet někam, kde je pěkně. Asi každý chápe, že tohle by nefungovalo. A stejné je to i s tím mentorem. Řekněte mu, kam se přesně v té oblasti chcete dostat a on Vám řekne, co přesně pro to musíte udělat. A pokud to neuděláte, je to Vaše chyba. Nemůže za to nikdo jiný, než Vy. A hlavně potom nepoužívejte ty věty typu: To nefunguje.

Věděli jste, co máte dělat a nedělali to. Ale proč? Většinou Váš cíl nebyl dostatečně velký anebo jste nechtěli nebo nedokázali vystoupit ze své komfortní zóny. Když jste totiž začali ty nové věci dělat, cítili jste se nepohodlně, a tak jste raději zase zalezli zpět a čekali, že se to udělá samo. Jenomže ono samo se neudělá vůbec nic.

Je to tedy jenom na Vás. To jestli uspějete nebo ne, záleží pouze na jedné osobě. Jste to vy. A pokud budete náhodou chtít od Vašeho mentora, aby Vás motivoval, tak na to zapomeňte. On Vás může pouze inspirovat svými činy. Pan Ivo Toman o tom napsal krásnou knihu, která se jmenuje: Motivace zvenčí je jako smrad, za chvíli vyvětrá a nikdo nepozná, že tu byla. A přesně tak to je. Stanovte si dostatečně velké cíle proto, aby Vás motivovali, a vy jste nemuseli tu motivaci shánět někde ve svém okolí anebo ji dokonce kupovat na drahých motivačních školeních, které nefungují, protože tam je energie všech těch lidí, které motivátor vyhecuje, ale pak přijdou domů a najednou je všechna ta energie ta tam a jede se ve starých kolejích.

Zapomeňte tedy na motivaci, neposlouchejte negativní okolí, najděte si mentora, řekněte mu, jaký máte cíl a on Vám dá plán cesty jak se k němu dostat. A pak už zbývá jediné. Pracovat na tom, dokud nedosáhnete svého cíle.

Mohlo by vás zajímat

podnikatel

Aleš Valenta

Aleš Valenta

je podnikatel, začínající investor, příležitostný bloger, nadšený programátor a bezchybný kutil

Štítky:

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..