Co je to vlastně osobní rozvoj?

 

Určitě to znáte, nastupujete po škole někam do práce a teď na Vás vytáhnou slovní spojení: Osobní rozvoj. Ale co to jako je? Zní to tak pěkně, učeně a možná až mysticky.

Tak je jasné, že Vám nemohou hned říci, že po Vás chtějí, abyste se dále učili a vzdělávali. To je jasné. To vám ve škole celkem slušně znechutili a další představa toho, že se budete muset dále učit je dost děsivá.

Přeci jste poslouchali ty super rady. Dobře se uč, ať to jednou někam dotáhneš. Nebo: Když budeš mít vysokou školu, dostaneš dobře placenou práci. A teď najednou po Vás chtějí, abyste se učili. No to přeci nejde. Vy přeci chcete, co nejdříve vypadnou ze školy a začít vydělávat ty prachy, abyste si mohli užívat života, dokud jste mladí.

Tak co to vlastně má být ten osobní rozvoj?

Řečí firem a korporátů je to, že se budete vzdělávat a pracovat na sobě, ale zase ne příliš, protože pak byste mohli být náhodou „chytřejší“ než současné vedení a to se stáváte velmi nebezpeční. Jinými slovy koledujete si o propuštění. Ještě horší je, pokud ukážete, že umíte sami přemýšlet a dokážete přijít s vlastním řešením. Pak už jde opravdu do tuhého.

Ale pokud se na to podíváme tímto pohledem, tak je jednoznačné, že osobní rozvoj dělám především pro sebe. Znamená to, že se naučím přemýšlet, nikoli myslet. Že se naučím používat svůj mozek k tomu, k čemu byl stvořen a nebudu si z něj dělat další datové úložiště. V dnešní době už to není potřeba. Nemusím znát, kdy byl zabit nějaký francouzský král a nemusím přesně z hlavy vědět, kde leží Riga, kam právě odlétá můj bratr. Stačí vědět, kde ty informace najdu a mozek použiji k přemýšlení.

Toto je podle mě osobní rozvoj. Ne to, že vám šéf řekne, že firma nabízí osobní rozvoj a pak vás vzdělává na nudných kurzech a seminářích, kde je školitel, který si odmluví to svoje, z praxe vytáhne jednu otřepanou historku, aby Vás připravil na další hodiny nudy, kterou budou střídat přestávky na kafe, kde budete kolegiálně pomlouvat školitele.

osobní rozvoj - education_soft

Co dále zařadit mezi osobní rozvoj?

Kdybych měl vzít jednu věc, která by Vám měla pomoci na cestě stát se úspěšnými, určitě bych uvedl: Staňte se pro lidi zajímavým člověk a zajímejte se o ně. Pokud začnu druhou částí, tak se může zdát, že je to relativně jednoduché. Budu se o ně zajímat. Ale to se snadněji řekne, než udělá. Jak se mám například zajímat o někoho, kdo je investorem na burze, když si pod slovem burza představím akorát tak blešák.

A zde je právě prostor pro tu první část věty. Staňte se zajímavým. Ale jak to udělat. Mě byla tato myšlenka sdělena již před více než 15 lety. A ta myšlenka zněla: „Věnuj každý den trochu svého času k tomu, aby ses naučil něco nového.“ Až překvapivě jsem ji přijal za svoji filozofii. S čistým svědomým mohu prohlásit, že jsem tomu nevěnoval každý den, ale těch dnů bylo opravdu hodně.

Teď si určitě říkáte, co to tu píšu za bludy, když si nemáme dělat z hlavy datové úložiště. Ale on je opravdu rozdíl v tom mít všeobecný přehled a dokázat se bavit s lidmi z různých oborů o tom jejich oboru a tím jim ukázat Váš zájem o ně, než mít natlačené v hlavě učivo ze školy, které nikdy nepoužijete. Kolikrát v životě potkáte někoho, s kým si můžete povídat o kvadratických rovnicích nebo o rychlosti šíření zvuku ve vakuu, pokud zrovna nejste raketový inženýr.

Není třeba lepší zkusit si jeden měsíc doplnit vzdělání třeba z oblasti financí, což Vám v životě může přinést více peněz, aniž byste museli hned nutně měnit svoji práci. Další měsíc si doplnit nějaké zajímavé poznatky z oblasti, o kterou se zajímá člověk, kterého potřebujete z nějakého důvodu oslovit, atd …

Co tedy znamená osobní rozvoj pro mě?

Stát se zajímavým a atraktivním člověkem pro ostatní lidi a dokázat s nimi komunikovat na různá témata a používat naučené věci v praxi tak, abych zlepšil kvalitu svého života a dalších lidí.

Zkuste se na chvíli zamyslet, jaké by to bylo, kdybyste se nemuseli obávat nějaké konverzace jen proto, že přijde na řadu téma, o kterém jste nikdy neslyšeli a vy plácnete raději nějakou nesmyslnost, než abyste otevřeně přiznali, že jste o tom ještě neslyšeli. Jistě, že nemůžete znát úplně všechno, ale ty procenta se budou postupně snižovat. Představte si, jaké by to bylo, kdybyste dokázali s někým konverzovat na různá témata.

A jak na to?

Zapomeňte na učení. Buďte zvědaví, přirozeně se o to zajímejte a příliš se nesnažte, ale o to více to zkoušejte prožívat a trénujte to praxí. Pokud je nějaké téma, které si můžete sami vyzkoušet, jděte do toho. Pokud něco potřebujete znát o programování webů, nečtěte o tom. Pusťte se do toho, nějaký naprogramujte. A proč? Prostě jen tak, protože chcete. Naučíte se daleko více než jen, když o tom budete číst.

Přeji hodně úspěchů v osobním růstu a cestě na ten váš vrchol.

Mohlo by vás zajímat

podnikatel

Aleš Valenta

Aleš Valenta

je podnikatel, začínající investor, příležitostný bloger, nadšený programátor a bezchybný kutil

Štítky:
3 komentáře

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..